• eTwinning

• Tento školský - 2021/22 - rok je pre nás výnimočný, keďže v septembri uplynulo 10 rokov od nášho 1. projektu. Doteraz sme so staršími žiakmi našej školy spolupracovali na 4 projektoch. Spolu s nami sa do nich zapojili zahraničné školy z Talianska, Chorvátska, Fínska, Poľska, Turecka, ale i Španielska, Francúzska, Portugalska, Spojeného kráľovstva, Írska, Bulharska, Rumunska, Cypru, Slovinska a Dánska.

Aktivity eTwinningu vystihuje motto, ktoré si požičiam z Duolingo, platformy na výučbu jazykov:

" It's about progress, not perfection." ("Je to o pokroku, nie o dokonalosti.")

V ČOM SME SA POČAS AKTÍVNEJ PRÁCE V E-TWINNINGU ZLEPŠOVALI?

- Zdokonaľovali sme sa v rozprávaní a prezentovaní na online stretnutiach.

- Zlepšovali sme sa v písomnej komunikácii prostredníctvom IKT (využívali sme nástroje ako Wakelet, Padlet, tvorili sme videá a prezentácie v powerpointe).

- Rozvíjali sme svoje myslenie a umeleckú tvorivosť (písali sme básne, fotografovali, kreslili, tvorili sme plagáty).

- Učili sme sa spolupracovať a vzájomne si pomáhať.

- Dokázali sme spolupracovať i v čase odlúčenia z dôvodu Covidu, či iných ochorení žiakov i učiteľov.

- Spoznávali sme krásy iných krajín a odlišnosti kultúr.

- Vymenili sme si kontakty s novými kamarátmi. Niektoré trvajú dodnes.

- V neposlednom rade sme získali neoceniteľné presvedčenie, že keď sa snažíme, dokážeme toho oveľa viac, ako sme si na začiatku mysleli.

AKÝ PROJEKT SME REALIZOVALI V TOMTO ROKU?

Projekt niesol názov We Love Music! Vtiahol nás do sveta modernej i "stále zelenej" hudby the Beatles.

Spolupracovali sme tretíkrát s talianskou školou z Codroipo a s novou partnerskou školou v Czechowicach - Dziedzicach z Poľska. Išlo o projekt, založený na jednoduchých a kratších aktivitách so zaujímavou témou.

V rámci projektu sme:

- uskutočnili 3 online stretnutia,

- žiaci sa písomne prezentovali na platforme Wakelet - stručne sa predstavili a písali o svojom vzťahu k hudbe,

- každá krajina vybrala 1 národnú pieseň, ktorú si zaspievali žiaci oboch partnerských škôl a nahrali spev na videu. Slovenské deti zaspievali talianske Volare (7. A) a poľskú ľudovú pieseň Hej na krakowskim rynku - Lajkonik (8. A). Talianske a poľské deti si zaspievali našu ľudovú pieseň Sedemdesiat sukien mala.

- spoločne sme vytvorili elektronický plagát padlet na tému, akú hudbu radi počúvame a akú počúvali naši rodičia,

- žiaci 9. A v spolupráci so zahraničnými žiakmi vytvorili padlet o the Beatles a na záver školského roka vybraní žiaci zo všetkých troch krajín natočili pútavé video s dramatizovaným rozhovorom reportérky BBC a členov the Beatles.  Našu školu krásne reprezentovali žiaci 9. ročníka - Daniel Žitňanský (ako John Lennon) a Oliver Sparkes (ako George Harrison).

AKÉ BOLI PREDOŠLÉ PROJEKTY?

V r. 2011 sme zrealizovali náš 1. projekt The Spring Poster, na ktorom sa podieľalo až 14 krajín. Išlo o pomerne náročný projekt a získali sme zaň ocenenie kvality na národnej i európskej úrovni - Quality Label a European Quality Label. Žiaci tvorili jarné plagáty s vlastnými fotografiami svojho regiónu, s obrázkami, krátkymi komentármi, básňami či pranostikami. Pred Veľkou nocou žiaci vytvorili plagáty a powerpointové prezentácie na tému veľkonočných tradícií, do ktorých vložili i krátke básne o jari.

V r. 2012 vznikol projekt s vianočnou tematikou Magic of Christmas, počas ktorého sme spoznávali vianočné tradície iných krajín. Týždeň pred vianočnými prázdninami bol štedrý, pretože všetky partnersķé školy zaslali ostatným školám vianočné pozdravy, ku ktorým pripojili milé darčeky, ako napríklad poľské vianočné oblátky alebo tradičné anglické crackers. Každé ráno sme sa tešili na novú poštu.

V r. 2018 sme sa zapojili do projektu International Calendar, v ktorom sme začali spolupracovať s talianskou školou z Codroipo a naša spolupráca trvá dodnes. Naším spoločným partnerom v tomto projekte bola škola z Fínska. Deti tvorili plagáty s názvom mesiaca a jeho dní, a to v rôznych dvojjazyčných kombináciách (slovenčina / fínština / taliančina s angličtinou). Spoznávali sme aj kultúru daných krajín - geografické poznatky, ale i informácie, ako deti trávia voľný čas, aké hrajú športy a aké sú ich každodenné zvyky. Deti dopĺňali plagáty fotkami z pekných miest v ich okolí, z prostredia školy a s rodinnými fotkami v období vianočných sviatkov.

Najkrajším zážitkom bolo, keď sme si navzájom poštou zasielali bábiku, ktorej sme spoločne dali meno SLOFIT (skratka začiatkov 3 názvov partnerských krajín - Slovakia, Finland, Italy). Bábika putovala z Talianska do Fínska, z Fínska na Slovensko a zo Slovenska späť do Talianska, a s ňou i pamätné predmety a darčeky z odosielajúcich krajín. Deti sa s bábikou  odfotili v okolí školy a fotografie sme zdieľali v našom projekte.

ZA VŠETKY KRÁSNE CHVÍLE, SPOJENÉ S E-TWINNINGOM, PATRÍ VEĽKÉ ĎAKUJEM DEŤOM, KOLEGOM A RODIČOM, ktorí sa zapojili, pomohli a podporili nás v našej ceste za poznaním, zábavou a zážitkami.

Mgr. Sylvia Strechayová