Zelená škola

Čo je to program Zelená škola

Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Ekoškôl (Eco-Schools).

Hlavným cieľom programu je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole a spoločnosti. Vychádza z princípu, že nie je možné sa o problematike životného prostredia len učiť, ale že je nevyhnutné sa zároveň snažiť o zmenu v našom konaní.

Program Zelená škola podporuje činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa slovenských škôl, ako je prevádzka školy v medziach platných environmentálnych právnych predpisov, prevencia pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, udržateľná spotreba zdrojov, environmentálna výchova a vzdelávanie.

Proces Zelenej školy zahŕňa celú školu - žiakov, učiteľov, nepedagogických pracovníkov spolu s členmi miestnej komunity - rodičmi, samosprávou, médiami, miestnymi organizáciami a firmami. Podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločné pochopenie pre spôsob fungovania školy, ale aj komunity, ktorý rešpektuje a chráni životné prostredie.

V programe Zelená škola sa uplatňuje praktický postup 7 krokov, vypracovaných podľa systému environmentálneho manažmentu EMAS/ISO 14 001. Pri rozhodovaní o udelení certifikátu na konci školského roka sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, pričom je kladený dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti.

7 krokov Zelenej školy je: Vytvorenie Kolégia Zelenej školy, Environmentálny audit školy, Environmentálny akčný plán školy, Monitoring a hodnotenie, Environmentálny Školský vzdelávací program, Informovanie a zapájanie širšej školskej komunity, Eko-kódex.

Školy v druhom a viac certifikačnom období majú k dispozícii regionálneho koordinátora. Môžu ho požiadať o bezplatnú pomoc v prípade otázok či ťažkostí pri realizácii 7 krokov. Konzultácie prebiehajú prioritne e-mailom, telefonicky a na regionálnych seminároch, v prípade potreby je možná aj osobná návšteva na škole.

Hodnotenie projektových úloh a aktivít každej školy je po ukončení hodnotiaceho obdobia predložené Rade Zelenej školy a tá následne udelí alebo neudelí škole medzinárodný certifikát Zelená škola. Certifikát a vlajka Eco-Schools sa udeľuje na dva kalendárne roky a po uplynutí jeho platnosti je potrebné ho obnoviť.

Program Zelená škola sa na Slovensku realizuje od roku 2005 a v školskom roku 2005/06 sa po prvýkrát zapojila aj naša škola.

Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica - www.zivica.sk. Narodným garantom certifikácie programu Zelená škola je Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA (www.spirala.sk).

Dokumenty Zelenej školy

Enviromentálny akčný plán    EAP_ZS_s_MS_Kocovce_2018_2020.pdf

Kolégium Zelenej školy        Kolegium_2018_-_2019.pdf

Enviromentálny audit v aktuálnom období