• Poďte, deti, poďte von, čaká na vás školský dvor!

• Do výzvy grantového programu „Pomáhame vyrásť“ sme sa zapojili v novembri 2013. Tento projekt vyhlásilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica s finančnou podporou spoločnosti IKEA Bratislava, s hlavným cieľom podporiť inšpiratívne a praktické aktivity škôl zamerané na dlhodobú pozitívnu zmenu životného prostredia nielen v okolí školy.

V spolupráci s pani riaditeľkou Mgr. Jankou Krajčiovou sme vypracovali projekt pod názvom Poďte, deti, poďte von, čaká na vás školský dvor!

V januári prebiehala na internete hlasovacia súťaž o najlepšie spracované projekty so získaním sumy 300 € na ich realizáciu – naša materská škola sa umiestnila medzi 10-timi najlepšími, získali sme 3. miesto – ďakujeme všetkým, ktorí za náš projekt hlasovali.

Postupne sa začali prípravy na uskutočnenie projektu a ich realizácia.

Hlavným cieľom projektu bolo vytvorením ekoučebne prakticky - metódou spoznávania a tvorby blízkeho prírodného prostredia, aktívne zapojiť deti, ich rodiny a ostatných ľudí do procesu environmentálnej výchovy a vzdelávania. Chceli sme zážitkovým spôsobom oboznámiť deti s prírodným prostredím, utvárať pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu pri pohybových aktivitách počas pobytu vonku, rozvíjať zmyslové vnímanie a pozorovacie schopnosti.

Počas realizácie projektu v období od marca do júna sme spolupracovali so žiakmi základnej školy – členmi Kolégia Zelenej školy. Našou snahou bolo zapojiť do plánovania a realizácie aktivít projektu deti, všetkých zamestnancov materskej školy, rodičov a miestnu komunitu.

Do brigádnickej činnosti sme zapojili rodičov detí, zamestnancov obce, pani učiteľky, p. školníčku, deti.

V mesiaci marec sme obnovili náter na preliezačkách. Náterové farby poskytla rod. Balažovičová. Do brigádnickej činnosti sa zapojili aj rodičia (p. Nemšák, p. Petrek, p. Šutovská), pani učiteľky z MŠ a p. školníčka.

V apríli sme vytvorili ekoučebňu, osadili sme 6 lavičieky a tabuľu. Drevo nám poskytla rod. Krchnavá, taktiež zhotovili lavičky a celú tabuľu. Plech na tabuľu nám poskytol p. Kahan ako sponzorský dar. Pri osadení lavičiek a tabule nám pomohli rodičia -p. Nemšák, p. Vargončík, p. Uhrina a zamestnanci obce.

Koncom apríla sme začali s prípravami na náučný pocitový chodník s piatimi políčkami (polená, kamene, šišky, kôra a piesok). S výkopovými prácami nám pomohli zamestnanci obce. S realizáciou pocitového chodníka sme začali v mesiaci máj (presunuté z dôvodu zlého počasia). Guľatinu a dosky nám dodala rod. Krchnavá.

Pomáhali nám rodičia -p. Homola, p. Šustek, p. Homolová, p. Gajdošíková, p. Šutovská, pani učiteľky, p. školníčka a deti.

Finančný dar nám poskytla rod. Dobrodenková a rod. Homolová. Obstarávanie materiálu vybavovala ekonómka ZŠ p. Eva Horňáčková.

Všetkým, ktorí nám pomáhali pri uskutočnení a realizácii projektu, za všetky sponzorské, finančné a materiálne dary VEĽMI PEKNE ĎAKUJEME.

V rámci projektu sme si vytvorili a určili rôzne aktivity, ktoré postupne s deťmi realizujeme v jednotlivých mesiacoch a v jednotlivých triedach: VODA, ŽIVÁ A NEŽIVÁ PRÍRODA, NAŠA ZEM, BYLINKOVÁ ŠPIRÁLA, RIEKANKY, TVORIVÉ DIELNE, BOCIANY, PÁTRAČI, VÝTVARNÚ SÚŤAŽ, CVIČÍME HRAVO-ZDRAVO.

Ďalšie aktivity, ktoré sme zahrnuli do projektu boli: rovesnícke učenie „Triedime odpad“, Deň Zeme, návšteva koniarne na Zelenej vode a zvieracej farmy u rodiny Dobrodenkovej, ochutnávka čajov z bylinkovej špirály, prechádzky po blízkom okolí (park, les, areál ZŠ).

Realizácia projektu prispela aj k tomu, aby sa deti oboznamovali s prírodným prostredím zážitkovým spôsobom, aby poznávali jednotlivé zložky prírody, vedeli využívať prírodný materiál, hľadali súvislosti, objavovali, skúmali a experimentovali.

Bc. Lucia Fraňová, zástupkyňa pre MŠ pri ZŠ s MŠ v Kočovciach