Vážení rodičia,
pedikulóze, čo je odborný názov pre zavšivenie, sa zvlášť dobre darí v detských kolektívoch. Preto sa obraciame na Vás, lebo nám záleží, aby Vaše dieťa malo zabezpečené také podmienky na vzdelávanie, aby nebolo ohrozené „nákazou“.
Venujte prosím zvýšenú pozornosť vlasom svojich detí! Ak do školy či škôlky príde čo len jeden “majiteľ“ nepríjemného zvieratka, je viac než pravdepodobné, že vši si domov prinesú i jeho spolužiaci.
V prípade spozorovaného pozitívneho výsledku budeme kontaktovať rodičov dieťaťa, dieťa bude poslané domov a rodičov ostatných detí budeme o výskyte vší okamžite informovať.
V prípade, že zistíte nález vší u Vášho dieťaťa doma, prosíme Vás,
OKAMŽITE hláste túto skutočnosť škole - svojmu triednemu učiteľovi!
Opatrenia pri výskyte prenosného parazitárneho ochorenia – pedikulózy
Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné zahájenie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku.
Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:
1. Opatrenia v rodine:
- Dieťaťu a všetkým rodinným príslušníkom je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam, dostupným na trhu a to podľa návodu výrobcu. Šampón sa podľa návodu aplikuje na vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechá sa pôsobiť a opláchne sa čistou vodou. Potom sa šampón aplikuje druhýkrát, opäť sa nechá pôsobiť (podľa návodu) a dôkladne sa opláchne čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto dve po sebe nadväzujúce aplikácie nevyhnutné, s výnimkou u prípravkov, ktoré si na základe návodu výrobcu tento postup nevyžadujú.
Na zabezpečenie spoľahlivého účinku (na likvidáciu lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je použitie šampónu potrebné po 8 – 14 dňoch opakovať (podľa návodu uvedenom na použitom dezinsekčnom prostriedku). Kúru je dôležité aplikovať naraz a všetkým členom rodiny!
Po vykonaní dezinsekcie šampónom, resp. iným účinným prostriedkom môže ísť dieťa ďalší deň do kolektívu.
- Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
- Čiapky, šatky, šály a iný odev (prípadne plyšové hračky, ak s nimi prišla hlava dieťaťa do styku), ktoré nie je možné vyvariť, je potrebné vyprať minimálne v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.
2. Opatrenia pri hromadnom výskyte zavšivavenia (predškolské a školské zariadenia, a pod.):
Za hromadný výskyt sa považuje postihnutie troch a viacerých detí v kolektíve. V tomto prípade sa predpokladá postihnutie celého kolektívu a zavšivavené deti nie je nutné vyradiť zo školskej dochádzky.
Riaditeľstvo školského zariadenia, resp. triedny učiteľ čo najskôr informuje cez EduPage rodičov, ktoré opatrenia je nevyhnutné vykonať naraz u všetkých členov kolektívu (nielen v triede, ale aj v rodinách), určí sa presný termín (napr. najbližší víkend), kedy sa vykoná dezinsekčná akcia zneškodnením lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom. Opatrenia v školskom kolektíve i v rodinách prebiehajú súčasne. Ak sa dezinsekcia nevykoná v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy a rodiny, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu.
- Všetkým deťom a pedagógom v triede, resp. v školskom zariadení ako aj všetkým ich rodinným príslušníkom je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam (viď. postup vyššie uvedeným spôsobom).
- Použitie šampónu je nutné po 8 – 14 dňoch opakovať (podľa návodu uvedenom na použitom dezinsekčnom prostriedku).
- Osobnú a posteľnú bielizeň, pokrývky hlavy, hrebene a ďalšie predmety, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku, je potrebné podrobiť dezinsekcii (viď. vyššie uvedené).
- Matrace a žinenky používané v škole treba postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3 – 4 dni nepoužívať.
- Zásadné je zabezpečenie primeranej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.
Zdroj:
-
- MUDr. E. Haladová CSc., MPH – „Zabezpečenie a organizovanie chodu školy“, RÚVZ, Bratislava
- Metodický list RUVZ Trenčín